Praktyka Lekarska Marcin Łata

lekarz w trakcie specjalizacji
4.9834710743802 / 121 facility opinions
4.96 / 5673 opinii specjalisty Marcin Łata

Hours of admission.

 • 08:00 - 22:00
  Monday
 • 08:00 - 22:00
  Tuesday
 • 08:00 - 22:00
  Wednesday
 • 08:00 - 22:00
  Thursday
 • 08:00 - 22:00
  Friday
 • 08:00 - 22:00
  Saturday
 • 08:00 - 22:00
  Sunday

Performed services.

 • 69.00 zł
  Konsultacja lekarska z eReceptą
 • 89.00 zł
  Konsultacja z zakresu psychiatrii dziecięcej
 • 199.00 zł
  TELEMEDYK - Konsultacja ze zwolnieniem
 • 79.00 zł
  TELEMEDYK / ZNANY LEKARZ - e-Recepta
 • 199.00 zł
  TELEMEDYK / ZNANY LEKARZ - Konsultacja lekarza Rezydenta - Psychiatria
 • 89.00 zł
  TELEMEDYK / ZNANY LEKARZ - konsultacja ogólna
 • 65.00 zł
  Telemedyk.online - #1 Kontynuacja, przedłużenia leczenia - e-recepta
 • 89.00 zł
  Telemedyk.online - #2 Konsultacja Lekarska ogólnomedyczna z e-Receptą
 • 65.00 zł
  Telemedyk.online - #3 ANTYKONCEPCJA hormonalna oraz AWARYJNA
 • 100.00 zł
  Telemedyk.online - #4 English Medical Consultation with English-Speaking Doctor
 • show more services

Ours offices.

Praktyka Lekarska Marcin Łata

 • street Krańcowa 113/58, 20-338 Lublin

About us.


Praktyka Lekarska Marcin Łata   - 
Zapraszam do korzystania z usług medycznych on-line w ramach Telemedycyny :
+ tele-konsultacje - kontynuacja leczenia - (e-recepty)
+ e-zwolnienia ( e-ZLA)*
+ e-recepty - możliwość wypisania recepty REFUNDOWANEJ ! - proszę załączyć niezbędną dokumentację, z rozpoznaniem medycznym/kartą wypisową ze szpitala. Uwaga! Nie wypisuję recept na leki z grupy I-N lub II-P (Rpw.) bez odpowiedniego zaświadczenia o ich stosowaniu uzyskanego w przychodni specjalistycznej.

 

<a "

Zapewniam nieodpłatnie możliwość kontaktu Pacjenta z lekarzem w trakcie zaleconej przeze mnie terapii.
Dotychczas przeprowadziłem  ok.10 tysięcy telekonsultacji medycznych dla PZU i innych ubezpieczycieli 
w zakresie: 

w zakresie:

medycyna ogólna, medycyna pierwszego kontaktu,
porady żywieniowe, porady treningowe - w zakładce zdjęcia certyfikaty.

Absolwent Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy w roku (2018)
Staż lekarski w Specjalistycznym Szpitalu im. E. Szczeklika w Tarnowie (2018-2019)
Rezydentura z Psychiatrii w I Klinice Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji w Lublinie, SPSK1 (2019 - 2025)

Zainteresowania : medycyna stylu życia, sport - triathlon (pływanie, bieganie, kolarstwo); dodatkowo jestem trenerem personalnym oraz trenerem Nordic Walking, co poświadczają odpowiednie certyfikaty.

 

Możliwość uzyskania e-recepty oraz  e-zwolnienia lekarskiego.

e-recepty na leki stosowane w terapii chorób przewlekłych, antykoncepcję (na stałe oraz awaryjną "dzień po"), szczepionki - np. na grypę, na potencję seksualną.

W ramach konsultacji otrzymasz leki na : nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, astmę, alergie, niewydolność oddechową, cukrzycę typu I i II, bezsenność, depresję, leki przeciwbólowe i inne leki. 

Gdy dopadnie Cię grypa lub przeziębienie dostaniesz adekwatne leki i ewentualnie zostanie wystawione zwolnienie lekarskie e-zla*


Darmowa i anonimowa pomoc psychologiczno- psychiatryczna "Pomoc w Kryzysie" - w dobie pandemii COVID-19 nr telefonów:

535-674-379
535-658-549


Ponadto zachęcam do zapoznania się z materiałami I Kliniki Psychiatrii w Lublinie, specjalnie przygotowywanymi dla Pacjentów doświadczających trudności w sferze psychiki pod adresem :

<a " />
(kanał na youtube : "I Klinika Psychiatrii")

 

Dni Walki z Depresją 2021: 

 

Doświadczenie w zakresie udzielania pomocy doraźnej/ nocna pomoc lekarska (NPL)

Aktualnie : rezydentura z Psychiatrii

* e-zla możliwe do wystawienia tylko w przypadku, gdy lekarz uzna za stosowne wystawienie takiego dokumentu, z uwagi na ewidentne objawy choroby prezentowane przez Pacjenta.

 

 

1. Szczepionka przeciwko grypie – czy warto żebym się zaszczepił w 2020 roku?

Tak, w dobie pandemii covid-19 nie należy zapominać o innych wirusach, które mogą nas zaatakować. Szczepionka przeciwko grypie nie chroni nas w 100 % ale daje szansę na: uniknięcie zakażenia wirusem grypy bądź lżejszy przebieg infekcji tym wirusem.

2. Czy mogę zachorować jednocześnie na grypę i na koronawirusa?

Niestety tak, ale osoba zaszczepiona na grypę ma szansę uniknąć podwójnego zakażenia – wirusem grypy oraz wirusem covid-19 jednocześnie – takie „podwójne zakażenie” mogłoby się wiązać z gorszym rokowaniem i ewentualnymi, cięższymi powikłaniami u pacjenta.

<img "kobieta leży w łóżku chora, kicha do białej serwetki" src=" />

3. Czy mogę zachorować na grypę pomimo szczepienia przeciwko grypie?

Tak, niemniej jednak lekarz pierwszego kontaktu, do którego przyjdzie zaszczepiony na grypę pacjent z objawami wirusowego zakażenia dróg oddechowych, będzie mógł łatwiej przeprowadzić diagnostykę różnicową, podejrzewając tym samym z większym prawdopodobieństwem np. zakażenie koronawirusem u pacjenta.

4. Czy są testy na grypę, które szybko wykryłyby tę chorobę?

Tak, są testy immunochromatograficzne, niekiedy wskazana jest ich weryfikacja testem genetycznym, z uwagi na potencjalnie fałszywe ujemne wyniki (wynik pokaże wtedy, że jesteśmy zdrowi, a w rzeczywistości chorujemy na grypę). Czas oczekiwania na wynik wynosi 1-3 dni w zależności od laboratorium. Materiałem do badań jest wymaz z gardła.

5. Jak dużo ludzi umiera na świecie z powodu grypy?

Kilkaset tysięcy rocznie w skali całego świata.

6. Czy infekcja koronawirusem jest cięższa w przebiegu od infekcji wirusem grypy?

Tak, jest to infekcja, która charakteryzuje się cięższym obrazem klinicznym, a w skali globalnej charakteryzuje się wyższą śmiertelnością.

7. Czy szczepionka przeciwko grypie wpływa na lżejszy przebieg zakażenia koronawirusem?

Nie, aktualnie nie ma pewnych danych, które potwierdzałyby tę hipotezę. Trwają aktualnie badania w wielu krajach na świecie nad szczepionką przeciwko gruźlicy (szczepionka bcg), które mają wykazać, czy szczepionka ta wykazuje efekt ochronny względem covid-19. Np. w Australii naukowcy badają wpływ szczepionki bcg na 4000 pracownikach tamtejszej ochrony zdrowia. Wstępne wyniki badań mają się ukazać w jesieni 2020.

8. Ile kosztuje szczepionka na grypę?

Koszt 1 szczepionki na grypę to około 45-50 zł.

9. Czy mogę zaszczepić swoje dziecko na grypę?

Tak, pod warunkiem, że dziecko ukończyło 6 miesiąc życia. Ponadto, dziecku do 9. roku życia, które nie było wcześniej szczepione przeciw grypie należy podać drugą dawkę szczepionki po co najmniej 4 tygodniach od podania pierwszej dawki. Szczepienie należy odroczyć w przypadku wystąpienia ostrej choroby, infekcji oraz gdy występuje gorączka.

10. Czy można kupić szczepionkę na grypę w aptece bez recepty?

Niestety, nie. Potrzebna jest recepta od lekarza. 

 

ZABURZENIA SNU - częsty powód zgłaszania się Pacjentów do telekonsultacji 

W rozpoczynaniu leczenia należy najpierw zasięgnąć substancji roślinnych: melisa, waleriana lub leków przeciwhistaminowych np. doksylamina.

Można je dostać w każdej aptece bez recepty.

 

Jedynymi lekami zarejestrowanymi w Polsce do leczenia bezsenności są zopiklon, zolpidem, zaleplon. Terapia nimi powinna być przerywana i trwać jak najkrócej, gdyż długotrwałe stosowanie niesie za sobą wysokie ryzyko uzależnienia oraz wytworzenia efektu tolerancji, co może przełożyć się na brak ich skuteczności. Dlatego też NIE są one zalecane w rozpoczynaniu de novo leczenia zaburzeń snu! (w terapii przerywanej najdłużej należy stosować te leki przez 3 następne po sobie noce i nie więcej niż 15 tabletek na miesiąc) – na przykład można zalecić Pacjentowi, aby nie przyjmował leku w weekendy i dodatkowo pominął dawkę leku w połowie tygodnia.

Jeśli natomiast niezbędne jest przewlekłe leczenie zaburzeń snu (ponad 4 tygodnie), istnieją inne, skuteczne leki promujące sen, których stosowanie nie niesie ze sobą ryzyka uzależnienia i wytworzenia wysokiej tolerancji na lek, tak jak w przypadku leków z grupy „z”, gdzie istnieje wysokie ryzyko stosowania coraz większych dawek leku przez pacjenta i brak współpracy pomiędzy lekarzem a pacjentem.

Inne leki stosowane w Polsce w leczeniu zaburzeń snu, to

Trazodon CR, chlorprotiksen, kwetiapina, lewomepromazyna, olanzapina, prometazyna, promazyna, hydroksyzyna, doksepina, mianseryna, mirtazapina

Bardzo ważnym aspektem w leczeniu bezsenności jest rozpoznanie czynników, które mogą pogłębiać bezsenność, takich na przykład jak: stres, wiek, choroba, zła higiena snu, zwiększone napięcie psychiczne, lęk przed zaburzeniami snu, wyczerpanie psychiczne, zwiększony czas spędzany w łóżku, oszczędzanie się, dosypianie. Według poznawczo-behawioralnego modelu genezy bezsenności Spielmana [Spielman i wsp., 1987] czynniki takowe mogą mieć kluczowe znaczenie w ugruntowaniu się problemu bezsenności u pacjenta, stąd też niebagatelną rolę w terapii zaburzeń snu odgrywa terapia poznawczo-behawioralna bezsenności (CBT), która w efekcie może doprowadzić do przerwania błędnego koła, które utrwala bezsenność.

 

 

Testy na zakażenie COVID19 - w pytaniach i odpowiedziach:

Dookoła testów wykrywających zakażenie COVID19 krąży wiele mitów i kontrowersji. Warto przyjrzeć się częstym niejasnościom, wynikającym częściowo z różnorodności dostępnych metod.

 

Czy istnieje wiele metod wykrycia wirusa?

Wirus COVID19 jest zbudowany z pojedynczej nici RNA oraz otoczki lipidowej, na której znajdują się specyficzne dla wirusa białka powierzchniowe, czyli antygeny (wykryto 5 głównych antygenów wirusa). Metody stosowane w testach opierają się na wykryciu wymienionych struktur, a także odpowiedzi organizmu na obecność zakażenia. 

 

Jakie rodzaje metod są wykorzystywane do wykrycia COVID19?

Wyróżnia się następujące rodzaje testów:

Test PCR – jest to test wykrywający materiał genetyczny wirusa. Technika wykrycia wirusowego RNA polega na łańcuchowej reakcji chemicznej, której skutkiem jest wielokrotne powielenie materiału genetycznego, co pozwala na wykrycie nawet minimalnej ilości wirusa w próbce. Uważany za najdokładniejszy wskaźnik obecności wirusa. 

Test antygenowy – test antygenowy pozwala wykryć białka otoczki wirusa. Test wykonywany jest przy pomocy immunochromatografii. Jest to metoda, która wykorzystuje zjawisko łączenia się specyficznych, specjalnie dobranych przeciwciał (pełniących rolę barwnego znacznika) z antygenami wirusa. Test uważany jest w Polsce za wystarczający do potwierdzenia zakażenia.

Test serologiczny – test pozwalający na wykrycie przeciwciał, powstałych w organizmie jako odpowiedź na infekcję wirusem COVID19. Wykonywane testy pozwalają na wykrycie klas przeciwciał, co pomaga w dalszej diagnozie. Przeciwciała klasy IgG są długo utrzymującymi się białkami odporności. Wykrycie specyficznego IgG świadczy o toczącym się procesie walki z wirusem lub o przebytym zakażeniu. Przeciwciała klasy IgM są białkami krótko utrzymującymi się w krwioobiegu. Wykrycie specyficznego IgM świadczy o aktualnie toczących się procesach odpornościowych lub o niedawno przebytym zakażeniu.

 

Czy testy mogą dawać fałszywe wyniki?

Każdy test i badanie obarczone jest ryzykiem błędu. W celu opisania dokładności testów stosuje się dwa parametry: czułość i swoistość. Wysoka czułość związana jest z niskim ryzykiem przeoczenia wirusa (otrzymaniem wyniku fałszywie negatywnego). Wysoka swoistość pozwala natomiast ocenić, że pozytywny wynik badania wynika z obecności infekcji wirusa COVID19 ( niskie ryzyko otrzymania wyniku fałszywie dodatniego).

 

Czy testy na COVID19 są wiarygodne?

Omówione wcześniej metody wykrycia infekcji różnią się swoistością oraz czułością nie tylko między sobą, a również w obrębie samych metod (w zależności od kolejnych generacji testów oraz producenta). Z czasem wprowadzane są testy o coraz większej wartości diagnostycznej. 

Test nie może być traktowany jako ostateczny wyznacznik choroby, badanie wykonywane jest zawsze w kontekście objawów oraz wywiadu epidemiologicznego. Badanie wykonane „na sucho” wiąże się z większym ryzykiem wyniku fałszywie ujemnego lub fałszywie dodatniego. Testy na COVID19, mimo wysokiej swoistości i czułości, są obarczone ryzykiem błędów, tym bardziej w przypadku testów przesiewowych zdrowej populacji. W celu uniknięcia pomyłek diagnostycznych stosuje się łączenie metod oraz powtarzanie testów. 

 

Jakie są przyczyny fałszywie dodatnich testów na obecność infekcji COVID19?

Każda z metod obarczona jest ryzykiem fałszywie dodatniego wyniku. W przypadku badania PCR uważa się, że resztkowe, niezakaźne fragmenty wirusowego RNA, pozostałe w komórkach nabłonka po infekcji, stanowią podłoże pod fałszywie dodatnie wyniki testu. 

Przyczyny fałszywie dodatnich testów antygenowych jest podobna, przetrwałe antygeny mogą być wykryte mimo zwalczonej infekcji. W przypadku jednej z generacji testów antygenowych, badane antygeny były charakterystyczne nie tylko dla wirusa COVID19. Badana przez część testów obecność białka N wiąże się z ryzykiem fałszywie dodatniego wyniku ze względu na obecność białka zarówno na otoczce wirusa COVID19, jak również wirusa odpowiedzialnego za epidemię SARS-CoV „1”.

Pozytywny wynik badania serologicznego, wykrywającego przeciwciała, niekoniecznie świadczy o toczącej się infekcji. Przeciwciała klasy IgG mogą utrzymywać się długo po kontakcie z wirusem. Przeciwciała IgM (świadczące o świeżym zakażeniu) zanikają najczęściej parę dni po zakażeniu, szybkość zanikania różni się jednak wśród poszczególnych ludzi co może doprowadzić do niewłaściwej interpretacji testu.

W celu minimalizowania ryzyka pomyłki najczęściej zleca się wykonanie więcej niż jednego typu testu, a testowanie powtarza się.

 

Jakie są przyczyny fałszywie ujemnych wyników testów na obecność infekcji COVID 19?

Wykonanie testu wiąże się z ryzykiem wyniku fałszywie ujemnego. W celu wykonania testu antygenowego lub PCR niezbędne jest pobranie komórek nabłonka z okolic nosogardla, gdzie najczęściej lokalizuje się infekcja. Brak antygenu czy materiału genetycznego na pobranej próbce może być spowodowany nie tylko brakiem wprawy w pobraniu próbki ale również z sytuacją, kiedy pobrane komórki nie były zainfekowane wirusem mimo zainfekowania innych komórek. Wynik negatywny nie oznacza zatem zawsze braku infekcji. W celu uniknięcia pomyłki testy są powtarzane.

Fałszywie negatywny wynik obecności przeciwciał może oznaczać, że przeciwciała jeszcze są nieprodukowane, lub produkowane są w niewielkiej ilości. Problem braku swoistej odpowiedzi dotyczy w dużym stopniu ludzi o osłabionej odporności.

 

Mam dodatni wynik w teście na COVID19, mogę lecieć samolotem?

W sytuacji kiedy mimo braku objawów otrzymujemy pozytywny wynik testu na COVID19 należy powstrzymać się przed podejmowaniem ryzyka mogącego doprowadzić do rozprzestrzenienia choroby. Do czasu powtórzenia testu i potwierdzenia braku infekcji nie możemy zakładać, że nasz wynik jest fałszywie dodatni, mimo braku objawów. Rozprzestrzenienie się pandemii było możliwe właśnie ze względu na duży odsetek ludzi o bezobjawowym przebiegu SARS-CoV2, jednocześnie zdolnych do zarażania.

Na podstawie:

 

 

 

 

News.

Telemedyk.online - REFUNDOWANE recepty MOŻLIWE! - proszę załączyć dokumentację, uprawniającą do wypisania leku refundowanego !

2020-05-29

Telemedyk.online REFUNDOWANE recepty - TAK!

proszę załączyć dokumentację z przychodni specjalistycznej, uprawniającą do wypisania leku refundowanego !


Specialists in ours facility.

Our gallery.

Opinions patients.

5
Adi
Adi Ndlovu day 2022.07.02 at 17:14
5
Łukasz
Pan Doktor bardzo miły i zawsze pomocny day 2022.07.01 at 13:44
5
Without content
Lordzik330 day 2022.07.01 at 12:37
5
Gorąco polecam.
Bartek day 2022.07.01 at 10:46
5
Szybka i przede wszystkim profesjonalna konsultacja
Dariusz z Grudziądza day 2022.06.30 at 13:34
See all opinions